1. Et Pişirirken Dikkat Edilecek Noktalar

  et

  Çabuk pişen etin dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun.Ayrıca suyla pişirdiğiniz etinizin suyunun berrak olması için üzerinde oluşan köpüğü (kefini) kevgir yardımıyla alın.

  Izgarada pişirmek istediğiniz etin daha yumuşak ve lezzetli olması için bir süre ayçiçek yağında bekletin.

  Fırında pişirmek istediğiniz etin kurumaması için fırının içine su dolu bir kap koyun.Su dolu kabınızda çıkan buhar etinizin kurumamasını önleyecektir.

  Mangalda et pişirirken sadece bir kere çevirin. Ne kadar sık çevirirseniz etiniz sertleşeceği gibi lezzeti de azalacaktır.

  Benmari usulü pişirme:

  *Yemeğin tencerenin altında yanan ateşle temasının önlenmesi amacıyla, içinde su olan bir tencerenin içine oturtularak yavaş yavaş pişirilmesi yöntemidir.

  Bu yöntemin tercih edilmesinin en büyük özelliği ise yemeğinizin sıcak kalmasıdır.Benmari yöntemi özellikle pilavlar için uygundur.Genellikle bu yöntem lokanta ve restoranlarda sıkça uygulanır.

 2. Kazandibi Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar

  kazandibi-kalorisikac

  Muhallebinizi karıştırırken çırpma teli kullanmanızı öneriyorum. Çırpma teli muhallebinizin dibine tutmamasını önleyecektir. Ayrıca tepsinin içine serptiğiniz pudra şekerini önce yakın sonra muhallebiyi dökün. Her ikisini aynı anda yapıp ocakta yakmak istediğinizde pudra şekeri ateşi gördüğünde sulanacaktır ve kazandibi delik delik olacaktır.

 3. Zeytinyağlı Yer Elması Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar

  yer-elmasi

  Tencerenize bir iki dal kereviz yaprağıyla pişirirseniz çok daha lezzetli olacağı gibi hoş bir kokuyla da karşılaşacaksınız.

 4. Çorba Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar

  MRT_0011

  Çorbanızı kısık ateşte pişirin göreceksiniz ki lezzeti bir kat daha artacaktır.Ayrıca pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun.

  Çorbanıza et suyu veya kemik suyu kullanırsanız lezzeti bir kat daha artacaktır.

  Çorbalarınıza tuzu fazla kaçırırsanız kabukları soyulmuş bir patatesi ikiye bölerek çorbanın içine atın.Patates yumuşadığında çorbanızın fazla tuzu çekmiş olacaktır.

 5. Kek Pişirirken Dikkat Edilecek Noktalar

  ıslak-kek

  Kekiniz piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için en az 10 dakika bekletin ve daha sonra çıkarın.Sıcak olarak çıkardığınızda kekiniz parçalanır.

  Kek yaparken karıştırmak için mutlaka çırpma teli kullanın.

  Fırında pişirmek istediğiniz etin kurumaması için fırının içine su dolu bir kap koyun.Su dolu kabınızda çıkan buhar etinizin kurumamasını önleyecektir.

  Kabartma tozu ve unu karıştırarak ve tel süzgeç yardımıyla kek hamuruna eklerseniz kek daha iyi kabarır.

  Kek hamurunuzun daha iyi kabarması için pişireceğiniz süre boyunca fırının kapağını açmayın.

  Kekinizi daha düzgün kesmek ve dağılmasını önlemek için çok ince bıçak kullanın veya misine ipini gerdirerek dikkatli bir şekilde kesin.

 6. Börek Pişirirken Dikkat Edilecek Noktalar

  borek

  Yufkadan börek çeşitleri yaparken, yufkaları sütle ıslatırsanız börekleriniz daha lezzetli olacağı gibi yumuşak da olacaktır.

  Yaptığınız börekleri fırına atmadan önce mutlaka birkaç saat buzdolabında bekletirseniz istediğiniz kıvamda olur.

  Böreğinizin tam kıvamında kızarmasını istiyorsanız yumurta yoğurt ve biraz sıvı yağ karıştırın ve böreklerinizin üzerine sürün,göreceksiniz ki çok güzel kızaracaktır.

  Yufkadan yaptığınız börekler için çok önemli püf noktası da fırından çıkardığınız sıcak böreğin üzerine fırça yardımıyla eritilmiş tereyağı sürerseniz börekleriniz çok daha lezzetli olacaktır.

  Yufkadan yapacağınız böreklerin sosuna yumurta,sıvıyağ ve yogurt karışımından sos yapın ve yufkalarınızı bu sos karışımından fırça yardımıyla (ıslatarak) ilave edin.Göreceksiniz ki börekleriniz çok yumuşak olacağı gibi daha lezzetli olacaktır.

 7. Makarna Pişirirken Dikkat Edilecek Noktalar

  1402995591_makarna-6

  Makarnalarınızın birbirine yapışmaması için haşlama suyuna bir iki kaşık sıvı yağ ekleyin ve arada bir karıştırın.

  Makarna suyunuz kaynadıktan sonra tuz ekleyin.

  Suyunuz kaynamadan makarnanızı tencereye koymayın.

  Haşladığınız makarnanızı asla soğuk suyla yıkamayın,aksi taktirde besin değeri kaybolacaktır.

  Sebzeli veya salçalı makarna yapacaksanız haşladığınız makarnanızın suyundan bir miktar ayırın ve bu sosa ilave edin,lezzeti bir kat daha artacaktır.

Bir Yorum Yaz

veya

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm tarifler www.yemektakvimi.com sitesine aittir. İzinsiz kopyalanamaz çoğaltılamaz...