Püf Noktalar

Et pişirirken:

*Çabuk pişen etin dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun.Ayrıca suyla pişirdiğiniz etinizin suyunun berrak olması için üzerinde oluşan köpüğü (kefini) kevgir yardımıyla alın.

*Izgarada pişirmek istediğiniz etin daha yumuşak ve lezzetli olması için bir süre ayçiçek yağında bekletin.

*Fırında pişirmek istediğiniz etin kurumaması için fırının içine su dolu bir kap koyun.Su dolu kabınızda çıkan buhar etinizin kurumamasını önleyecektir.

*Mangalda et pişirirken sadece bir kere çevirin. Ne kadar sık çevirirseniz etiniz sertleşeceği gibi lezzeti de azalacaktır.

Benmari usulü pişirme:

*Yemeğin tencerenin altında yanan ateşle temasının önlenmesi amacıyla, içinde su olan bir tencerenin içine oturtularak yavaş yavaş pişirilmesi yöntemidir.

Bu yöntemin tercih edilmesinin en büyük özelliği ise yemeğinizin sıcak kalmasıdır.Benmari yöntemi özellikle pilavlar için uygundur.Genellikle bu yöntem lokanta ve restoranlarda sıkça uygulanır.

Kazandibi yaparken:

*Muhallebinizi karıştırırken çırpma teli kullanmanızı öneriyorum. Çırpma teli muhallebinizin dibine tutmamasını önleyecektir. Ayrıca tepsinin içine serptiğiniz pudra şekerini önce yakın sonra muhallebiyi dökün. Her ikisini aynı anda yapıp ocakta yakmak istediğinizde pudra şekeri ateşi gördüğünde sulanacaktır ve kazandibi delik delik olacaktır.

Zeytinyağlı yer elması yaparken:

*Tencerenize bir iki dal kereviz yaprağıyla pişirirseniz çok daha lezzetli olacağı gibi hoş bir kokuyla da karşılaşacaksınız.

Çorba yaparken:

*Çorbanızı kısık ateşte pişirin göreceksiniz ki lezzeti bir kat daha artacaktır.Ayrıca pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun.

*Çorbanıza et suyu veya kemik suyu kullanırsanız lezzeti bir kat daha artacaktır.

*Çorbalarınıza tuzu fazla kaçırırsanız kabukları soyulmuş bir patatesi ikiye bölerek çorbanın içine atın.Patates yumuşadığında çorbanızın fazla tuzu çekmiş olacaktır.

Kek yaparken:

*Kekiniz piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için en az 10 dakika bekletin ve daha sonra çıkarın.Sıcak olarak çıkardığınızda kekiniz parçalanır.

*Kek yaparken karıştırmak için mutlaka çırpma teli kullanın.

*Kekin daha iyi kabarması için yumurtaları en az 1 saat önce buzdolabından çıkarın ve şekerle beraber köpürene kadar çırpın,göreceksiniz ki kekiniz daha çok kabaracaktır.

*Kabartma tozu ve unu karıştırarak ve tel süzgeç yardımıyla kek hamuruna eklerseniz kek daha iyi kabarır.

*Kek hamurunuzun daha iyi kabarması için pişireceğiniz süre boyunca fırının kapağını açmayın.

*Kekinizi daha düzgün kesmek ve dağılmasını önlemek için çok ince bıçak kullanın veya misine ipini gerdirerek dikkatli bir şekilde kesin.

Börek yaparken:

*Yufkadan börek çeşitleri yaparken, yufkaları sütle ıslatırsanız börekleriniz daha lezzetli olacağı gibi yumuşak da olacaktır.

*Yaptığınız börekleri fırına atmadan önce mutlaka birkaç saat buzdolabında bekletirseniz istediğiniz kıvamda olur.

*Böreğinizin tam kıvamında kızarmasını istiyorsanız yumurta yoğurt ve biraz sıvı yağ karıştırın ve böreklerinizin üzerine sürün,göreceksiniz ki çok güzel kızaracaktır.

*Yufkadan yaptığınız börekler için çok önemli püf noktası da fırından çıkardığınız sıcak böreğin üzerine fırça yardımıyla eritilmiş tereyağı sürerseniz börekleriniz çok daha lezzetli olacaktır.

*Yufkadan yapacağınız böreklerin sosuna yumurta,sıvıyağ ve yogurt karışımından sos yapın ve yufkalarınızı bu sos karışımından fırça yardımıyla (ıslatarak) ilave edin.Göreceksiniz ki börekleriniz çok yumuşak olacağı gibi daha lezzetli olacaktır.

Makarna yaparken:

*Makarnalarınızın birbirine yapışmaması için haşlama suyuna bir iki kaşık sıvı yağ ekleyin ve arada bir karıştırın.

*Makarna suyunuz kaynadıktan sonra tuz ekleyin.

*Suyunuz kaynamadan makarnanızı tencereye koymayın.

*Haşladığınız makarnanızı asla soğuk suyla yıkamayın,aksi taktirde besin değeri kaybolacaktır.

*Sebzeli veya salçalı makarna yapacaksanız haşladığınız makarnanızın suyundan bir miktar ayırın ve bu sosa ilave edin,lezzeti bir kat daha artacaktır.

Pilav yaparken:

*Buharı üstünde tüten tane tane olan bir pilav yapmak için pirinçleri 4-5 defa ılık suda mutlaka yıkayın ve ılık tuzlu suda yarım saat bekletin.

*Pilavınızı yaparken yayvan tencere kullanın.Tencereniz büyüklüğüne göre pirinç koyun.

*Örneğin tencereniz 8 kilo kadar su alıyorsa, 2 kilo pirinç yeterli gelecektir. Fazla pirinç koyduğunuzda pilavınız istediğiniz gibi tane tane olmaz. Daha doğrusu pirinçleri tam kavuramazsınız.

*Pilavın suyu mutlaka kaynar olması gerekir.Pilavın suyu çekene kadar tencerenin kapağını asla açmayın.

*Ne kadar pilav yaparsanız yapın pilavın suyunu verdikten sonra kısık ateşte 14 yada 15 dakika pişirin ve pilavınız demlenene kadar tencerenin kapağını asla açmayın.

*İyi bir pilavın su oranı ise 1’e 1’5 olarak ayarlayın.Yani 1 bardak pirinç için 1,5 bardak sıcak su kullanın.

Tüm tarifler www.yemektakvimi.com sitesine aittir. İzinsiz kopyalanamaz çoğaltılamaz...